ITT Cannon, LLC CA3106F20-27SK10
CA3106F20-27SK10 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F20-27SK10
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F20-27SK10.pdf
Availability of CA3106F20-27SK10
QUANTITY
CA3106F20-27SK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F20-27SK10
Internal Part NumberEIS-CA3106F20-27SK10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F20-27SK10
Related LinksCA3106F2, CA3106F20-27SK10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F20-27SK10 Details Description
Related parts for CA3106F20-27SK10
IC MCU 8BIT 6KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 1.86K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM MALE SOLDER TIN PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 32 RES 33 OHM 64LBGA datasheet.pdf