ITT Cannon, LLC CA3106F28A51PBF80A232
CA3106F28A51PBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F28A51PBF80A232
Brief Description
CONN PLUG 43POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F28A51PBF80A232.pdf
Availability of CA3106F28A51PBF80A232
QUANTITY
CA3106F28A51PBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F28A51PBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3106F28A51PBF80A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert28-A51
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F28A51PBF80A232
Related LinksCA3106F28A, CA3106F28A51PBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F28A51PBF80A232 Details Description
Related parts for CA3106F28A51PBF80A232
SYS ACE MULTIPKG MODULE 32MBIT datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 50POS datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP PROG 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
RELAY SSR 1A 24VDC PCB datasheet.pdf
FIXED IND 170NH 51A 0.48 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD 13MM HGT ST datasheet.pdf
FIBER DOME CLOSURE 541X182X151MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf