NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCIMX27LVOP4A
MCIMX27LVOP4A picture photo
Mfg. Part Number
MCIMX27LVOP4A
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I.MX27 400MHZ 404MAPBGA
Datasheet Download
MCIMX27LVOP4A.pdf
Availability of MCIMX27LVOP4A
QUANTITY
MCIMX27LVOP4A Order Process
Ship out your order
Specifications of MCIMX27LVOP4A
Internal Part NumberEIS-MCIMX27LVOP4A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video Filei.MX27 Multimedia Application Processor
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 20/May/2014
Standard Package450
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MX27
PackagingTray
Core ProcessorARM926EJ-S
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed400MHz
Co-Processors/DSPSecurity; SAHARAH2
RAM ControllersDDR
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersKeypad, LCD
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (3)
Voltage - I/O2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Security FeaturesCryptography, Random Number Generator, RTIC, Secure Fusebox, Secure Memory
Package / Case404-LFBGA
Supplier Device Package*
Additional Interfaces1-Wire, AC97, I²C, I²S, IDE, MMC/SD, SPI, SSI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCIMX27LVOP4A
MCIMX27LVOP4A Details Description
Related parts for MCIMX27LVOP4A
FUSE RESETTABLE 120MA 60V RADIAL datasheet.pdf
IC TEMPERATURE SENSOR DO-34 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DSUB SCW LOCK MALE NM ST/ST datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG YELLOW datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR/BKRBS 18POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
STENCIL SSOP-28 .65MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 230V RED datasheet.pdf