ITT Cannon, LLC CA3106R20-2S
CA3106R20-2S picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R20-2S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
CA3106R20-2S.pdf
Availability of CA3106R20-2S
QUANTITY
CA3106R20-2S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R20-2S
Internal Part NumberEIS-CA3106R20-2S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert20-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R20-2S
Related LinksCA3106, CA3106R20-2S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R20-2S Details Description
Related parts for CA3106R20-2S
IC REG SWTCHD CAP 5V 0.12A 10LLP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 8MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 3PORT 324-BGA datasheet.pdf
RES 118K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf