ITT Cannon, LLC CA3106R24-28PW
CA3106R24-28PW picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R24-28PW
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R24-28PW.pdf
Availability of CA3106R24-28PW
QUANTITY
CA3106R24-28PW Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R24-28PW
Internal Part NumberEIS-CA3106R24-28PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R24-28PW
Related LinksCA3106R, CA3106R24-28PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R24-28PW Details Description
Related parts for CA3106R24-28PW
FIXED IND 470NH 565MA 250 MOHM datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A2015W/X 2" datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 3.0V SC-82AB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 16MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf