ITT Cannon, LLC CA3108E16-11SF80A95
CA3108E16-11SF80A95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E16-11SF80A95
Brief Description
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E16-11SF80A95.pdf
Availability of CA3108E16-11SF80A95
QUANTITY
CA3108E16-11SF80A95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E16-11SF80A95
Internal Part NumberEIS-CA3108E16-11SF80A95
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E16-11SF80A95
Related LinksCA3108E16, CA3108E16-11SF80A95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E16-11SF80A95 Details Description
Related parts for CA3108E16-11SF80A95
MOSFET N-CH 80V 80A TO-268 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL MALE datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 7A POWERDI5 datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf