ITT Cannon, LLC CA3108E18-1PF80A176F187
CA3108E18-1PF80A176F187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E18-1PF80A176F187
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
CA3108E18-1PF80A176F187.pdf
Availability of CA3108E18-1PF80A176F187
QUANTITY
CA3108E18-1PF80A176F187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E18-1PF80A176F187
Internal Part NumberEIS-CA3108E18-1PF80A176F187
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E18-1PF80A176F187
Related LinksCA3108E18-1, CA3108E18-1PF80A176F187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E18-1PF80A176F187 Details Description
Related parts for CA3108E18-1PF80A176F187
RES 35.7K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 53A 0.47 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 33V 80A TO220 datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A FMAL-R/A FMAL 3POS 2M datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf