ITT Cannon, LLC CA3108E20-29SF80A176
CA3108E20-29SF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E20-29SF80A176
Brief Description
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E20-29SF80A176.pdf
Availability of CA3108E20-29SF80A176
QUANTITY
CA3108E20-29SF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E20-29SF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3108E20-29SF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E20-29SF80A176
Related LinksCA3108E20-, CA3108E20-29SF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E20-29SF80A176 Details Description
Related parts for CA3108E20-29SF80A176
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 47.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1MSPS 16CH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
MICRO 31C P 120" YEL NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf