ITT Cannon, LLC CA3108ER16S-1P
CA3108ER16S-1P picture photo
Mfg. Part Number
CA3108ER16S-1P
Brief Description
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108ER16S-1P.pdf
Availability of CA3108ER16S-1P
QUANTITY
CA3108ER16S-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108ER16S-1P
Internal Part NumberEIS-CA3108ER16S-1P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108ER16S-1P
Related LinksCA3108E, CA3108ER16S-1P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108ER16S-1P Details Description
Related parts for CA3108ER16S-1P
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ICL 8 OHM 15% 3.7A 11.51MM datasheet.pdf
HARDWARE S12 PR 208-QFP M TE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 7.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 1MSPS 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf