ITT Cannon, LLC CA3108F24-25SBF80F0
CA3108F24-25SBF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F24-25SBF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG R/A INLINE PLUG 8POS
Datasheet Download
CA3108F24-25SBF80F0.pdf
Availability of CA3108F24-25SBF80F0
QUANTITY
CA3108F24-25SBF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F24-25SBF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3108F24-25SBF80F0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert24-25
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F24-25SBF80F0
Related LinksCA3108F24, CA3108F24-25SBF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F24-25SBF80F0 Details Description
Related parts for CA3108F24-25SBF80F0
IC LASR DRVR 622MBPS 5.5V 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COUNTER 4BIT BIN SYNC 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC BUFFER LINE DVR QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf