ITT Cannon, LLC CA3108R16-10PF80
CA3108R16-10PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108R16-10PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108R16-10PF80.pdf
Availability of CA3108R16-10PF80
QUANTITY
CA3108R16-10PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108R16-10PF80
Internal Part NumberEIS-CA3108R16-10PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108R16-10PF80
Related LinksCA3108R1, CA3108R16-10PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108R16-10PF80 Details Description
Related parts for CA3108R16-10PF80
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 324K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SACC-DSI-M12FS-5CON-M16/0 75 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf