Kingbright CA56-11YWA
CA56-11YWA picture photo
Mfg. Part Number
CA56-11YWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW 4DIG 0.56" TH
Datasheet Download
CA56-11YWA.pdf
Availability of CA56-11YWA
QUANTITY
CA56-11YWA Order Process
Ship out your order
Specifications of CA56-11YWA
Internal Part NumberEIS-CA56-11YWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters4
Size / Dimension0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.20mm)
Display Type7-Segment Clock
Common PinCommon Anode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Millicandela Rating6.5mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA56-11YWA
Related LinksCA56-, CA56-11YWA Datasheet, Kingbright Distributor
CA56-11YWA Details Description
Related parts for CA56-11YWA
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.2 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 3POS datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SYPCEMKAB.PS HAN-Q8/0 KU.PCI+BU datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf