Taiyo Yuden CAL45VB3R3K
CAL45VB3R3K picture photo
Mfg. Part Number
CAL45VB3R3K
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.4A 66 MOHM TH
Datasheet Download
CAL45VB3R3K.pdf
Availability of CAL45VB3R3K
QUANTITY
CAL45VB3R3K Order Process
Ship out your order
Specifications of CAL45VB3R3K
Internal Part NumberEIS-CAL45VB3R3K
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±10%
Current Rating2.4A
Current - Saturation3.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.173" Dia x 0.315" L (4.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAL45VB3R3K
Related LinksCAL45, CAL45VB3R3K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CAL45VB3R3K Details Description
Related parts for CAL45VB3R3K
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS OR datasheet.pdf
IC CTRLR BATTERY FAST CHRG 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 16-VFQFPN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE PLSTC CS TERM 20A datasheet.pdf