Vishay/Dale RN60C3603DB14
RN60C3603DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3603DB14
Brief Description
RES 360K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3603DB14.pdf
Availability of RN60C3603DB14
QUANTITY
RN60C3603DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3603DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C3603DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3603DB14
Related LinksRN60C3, RN60C3603DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3603DB14 Details Description
Related parts for RN60C3603DB14
TOOL CRIMP - FRAME ONLY datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TEST SOCKET BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 570MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 5.5V 16MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN ACC MARKER STRIP UNPRINTED datasheet.pdf
EVAL BOARD W/USB-I2C FOR XRP7704 datasheet.pdf
RES 8.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf