ITT Cannon, LLC CAR3102R16-9S
CAR3102R16-9S picture photo
Mfg. Part Number
CAR3102R16-9S
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
CAR3102R16-9S.pdf
Availability of CAR3102R16-9S
QUANTITY
CAR3102R16-9S Order Process
Ship out your order
Specifications of CAR3102R16-9S
Internal Part NumberEIS-CAR3102R16-9S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert16-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAR3102R16-9S
Related LinksCAR310, CAR3102R16-9S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CAR3102R16-9S Details Description
Related parts for CAR3102R16-9S
VARISTOR 18.7V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.511 OHM 1% AXL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 29A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.557K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65290 datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf