ON Semiconductor CAV24C512YE-GT3
CAV24C512YE-GT3 picture photo
Mfg. Part Number
CAV24C512YE-GT3
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ
Datasheet Download
CAV24C512YE-GT3.pdf
Availability of CAV24C512YE-GT3
QUANTITY
CAV24C512YE-GT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CAV24C512YE-GT3
Internal Part NumberEIS-CAV24C512YE-GT3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed100kHz, 400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAV24C512YE-GT3
Related LinksCAV24C5, CAV24C512YE-GT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
CAV24C512YE-GT3 Details Description
Related parts for CAV24C512YE-GT3
IC OPAMP BUFFER 1.6GHZ RRO 8SO datasheet.pdf
TRIP INDICATOR 2000V 147.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER F4S .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
27P MTA100 CONN ASSY NATL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 24POS .254M datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.5VC SMCJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf