Stackpole Electronics Inc. CB15JB1R20
CB15JB1R20 picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB1R20
Brief Description
RES 1.2 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB1R20.pdf
Availability of CB15JB1R20
QUANTITY
CB15JB1R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB1R20
Internal Part NumberEIS-CB15JB1R20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB1R20
Related LinksCB15J, CB15JB1R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB1R20 Details Description
Related parts for CB15JB1R20
CONN TERM PIN 18-22AWG TIN datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .180" datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 50POS 30GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 91MA 5.7 OHM SMD datasheet.pdf
TXRX DWDM 10X50GHZ APD XFP datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf