Stackpole Electronics Inc. CB15JB1R60
CB15JB1R60 picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB1R60
Brief Description
RES 1.6 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB1R60.pdf
Availability of CB15JB1R60
QUANTITY
CB15JB1R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB1R60
Internal Part NumberEIS-CB15JB1R60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB1R60
Related LinksCB15J, CB15JB1R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB1R60 Details Description
Related parts for CB15JB1R60
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK MULTPX 4:1 2.8GHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM 26-30AWG TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR GOLD datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LENS ARRAY SQUARE 4 POS 50X50MM datasheet.pdf