Panasonic Electric Works CB1F-T-D-24V
CB1F-T-D-24V picture photo
Mfg. Part Number
CB1F-T-D-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Datasheet Download
CB1F-T-D-24V.pdf
Availability of CB1F-T-D-24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CB1F-T-D-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1F-T-D-24V
Internal Part NumberEIS-CB1F-T-D-24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCB
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)14 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time-
FeaturesDiode, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1F-T-D-24V
Related LinksCB1F-T, CB1F-T-D-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1F-T-D-24V Details Description
Related parts for CB1F-T-D-24V
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
MINI LATCH HSG .100CC-SR POL datasheet.pdf
IC LIU T1/E1 8CH SHORT 160-BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
COUPLING datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 27UH SMD datasheet.pdf
MULTIFIT MK2 ASSY3P datasheet.pdf
CCR2 8R2 10% datasheet.pdf