Taiyo Yuden CB2016T4R7MV
CB2016T4R7MV picture photo
Mfg. Part Number
CB2016T4R7MV
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 740MA 325 MOHM
Datasheet Download
CB2016T4R7MV.pdf
Availability of CB2016T4R7MV
QUANTITY
CB2016T4R7MV Order Process
Ship out your order
Specifications of CB2016T4R7MV
Internal Part NumberEIS-CB2016T4R7MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, CB
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating740mA
Current - Saturation340mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)325 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB2016T4R7MV
Related LinksCB2016, CB2016T4R7MV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CB2016T4R7MV Details Description
Related parts for CB2016T4R7MV
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15K OHM 0404 datasheet.pdf
09P SL156 HSG W/LR,W/O #3,4,7 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 65POS .050 THRUHL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 110W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A datasheet.pdf