Sullins Connector Solutions GCB20DHRQ
GCB20DHRQ picture photo
Mfg. Part Number
GCB20DHRQ
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 20POS
Datasheet Download
GCB20DHRQ.pdf
Availability of GCB20DHRQ
QUANTITY
GCB20DHRQ Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB20DHRQ
Internal Part NumberEIS-GCB20DHRQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB20DHRQ
Related LinksGCB2, GCB20DHRQ Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB20DHRQ Details Description
Related parts for GCB20DHRQ
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 90MA SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 90D datasheet.pdf
FINEADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE K 30A RB 2 datasheet.pdf