Yageo RT0402BRE071K02L
RT0402BRE071K02L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE071K02L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE071K02L.pdf
Availability of RT0402BRE071K02L
QUANTITY
RT0402BRE071K02L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE071K02L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE071K02L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE071K02L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE071K02L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE071K02L Details Description
Related parts for RT0402BRE071K02L
IC REG LDO 5V 0.5A 8DIP datasheet.pdf
MODULE DDR2 128MB 200SODIMM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 4A TO-220 datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-PLUG RJ45 5M datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 60A TO247AC datasheet.pdf