Rohm Semiconductor MCR10ERTF5761
MCR10ERTF5761 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF5761
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF5761.pdf
Availability of MCR10ERTF5761
QUANTITY
MCR10ERTF5761 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF5761
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF5761
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF5761
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF5761 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF5761 Details Description
Related parts for MCR10ERTF5761
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
TRIMMER 5 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf