Stackpole Electronics Inc. CB2JB2R70
CB2JB2R70 picture photo
Mfg. Part Number
CB2JB2R70
Brief Description
RES 2.7 OHM 2W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB2JB2R70.pdf
Availability of CB2JB2R70
QUANTITY
CB2JB2R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB2JB2R70
Internal Part NumberEIS-CB2JB2R70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB2JB2R70
Related LinksCB2J, CB2JB2R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB2JB2R70 Details Description
Related parts for CB2JB2R70
CAP ALUM 4100UF 50V SCREW datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 5.2V 750W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 630MA 998 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 830MA 470 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.5V 3-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf