CTS Electronic Components CB3-6C-10M0000
CB3-6C-10M0000 picture photo
Mfg. Part Number
CB3-6C-10M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3-6C-10M0000.pdf
Availability of CB3-6C-10M0000
QUANTITY
CB3-6C-10M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3-6C-10M0000
Internal Part NumberEIS-CB3-6C-10M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3-6C-10M0000
Related LinksCB3-6C-, CB3-6C-10M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3-6C-10M0000 Details Description
Related parts for CB3-6C-10M0000
VARISTOR 80V 30A 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 10A 8-TSSOP datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 40A TO-263 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 95MA 53 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB BLACK MOM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 236MA 850 MOHM datasheet.pdf