Stackpole Electronics Inc. CB3JB100R
CB3JB100R picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB100R.pdf
Availability of CB3JB100R
QUANTITY
CB3JB100R Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB100R
Internal Part NumberEIS-CB3JB100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB100R
Related LinksCB3J, CB3JB100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB100R Details Description
Related parts for CB3JB100R
IC REG LDO 2.85V 0.3A TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DHVQFN datasheet.pdf
OSC XO 58.9824MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
BNCF ADAPTER 4MM SAFETY JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf