Stackpole Electronics Inc. CB3JB10R0
CB3JB10R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB10R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB10R0.pdf
Availability of CB3JB10R0
QUANTITY
CB3JB10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB10R0
Internal Part NumberEIS-CB3JB10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB10R0
Related LinksCB3J, CB3JB10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB10R0 Details Description
Related parts for CB3JB10R0
LED MATRIX CA 8X8 2.3" RED/GREEN datasheet.pdf