CTS Electronic Components CB3LV-3C-11M2896
CB3LV-3C-11M2896 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-3C-11M2896
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-3C-11M2896.pdf
Availability of CB3LV-3C-11M2896
QUANTITY
CB3LV-3C-11M2896 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-3C-11M2896
Internal Part NumberEIS-CB3LV-3C-11M2896
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)12mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-3C-11M2896
Related LinksCB3LV-3C, CB3LV-3C-11M2896 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-3C-11M2896 Details Description
Related parts for CB3LV-3C-11M2896
IC MONITOR RESET 3.06V SC-70-3 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 400MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
17 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 979MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 165FBGA datasheet.pdf
ROCKER MATE HDR ASSY 13P H=14.4 datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf