NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC9S12GC128CFUE
MC9S12GC128CFUE picture photo
Mfg. Part Number
MC9S12GC128CFUE
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
MC9S12GC128CFUE.pdf
Availability of MC9S12GC128CFUE
QUANTITY
MC9S12GC128CFUE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC9S12GC128CFUE
Internal Part NumberEIS-MC9S12GC128CFUE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 20/May/2014
Standard Package420
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-QFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC9S12GC128CFUE
MC9S12GC128CFUE Details Description
Related parts for MC9S12GC128CFUE
RES 38.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 110K OHM 1206 datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM datasheet.pdf
ANTENNA GPS COMPACT 2.5M SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7A DO201AD datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM PWM 12VDC datasheet.pdf