CTS Electronic Components CB3LV-3C-4M0960
CB3LV-3C-4M0960 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-3C-4M0960
Brief Description
OSC XO 4.096MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-3C-4M0960.pdf
Availability of CB3LV-3C-4M0960
QUANTITY
CB3LV-3C-4M0960 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-3C-4M0960
Internal Part NumberEIS-CB3LV-3C-4M0960
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesCB3LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)12mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-3C-4M0960
Related LinksCB3LV-3, CB3LV-3C-4M0960 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-3C-4M0960 Details Description
Related parts for CB3LV-3C-4M0960
JUMPER-H1506TR/A3048R/H1504TR10" datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 6V SC-75 datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
L37-5 SHEET 150X150X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf