CTS Electronic Components CB3LV-3I-44M7360
CB3LV-3I-44M7360 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-3I-44M7360
Brief Description
OSC XO 44.736MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-3I-44M7360.pdf
Availability of CB3LV-3I-44M7360
QUANTITY
CB3LV-3I-44M7360 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-3I-44M7360
Internal Part NumberEIS-CB3LV-3I-44M7360
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCB3(LV) RoHS Cert
TypeXO (Standard)
Frequency44.736MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-3I-44M7360
Related LinksCB3LV-3I, CB3LV-3I-44M7360 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-3I-44M7360 Details Description
Related parts for CB3LV-3I-44M7360
ENCODER OPT HI TORQ PB 16POS PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 7.59K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf