Taiyo Yuden CBC2518T2R2MV
CBC2518T2R2MV picture photo
Mfg. Part Number
CBC2518T2R2MV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.1A 169 MOHM
Datasheet Download
CBC2518T2R2MV.pdf
Availability of CBC2518T2R2MV
QUANTITY
CBC2518T2R2MV Order Process
Ship out your order
Specifications of CBC2518T2R2MV
Internal Part NumberEIS-CBC2518T2R2MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, CB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation890mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)169 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)