KEMET CBR08C150GAGAC
CBR08C150GAGAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR08C150GAGAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
CBR08C150GAGAC.pdf
Availability of CBR08C150GAGAC
QUANTITY
CBR08C150GAGAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR08C150GAGAC
Internal Part NumberEIS-CBR08C150GAGAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR08C150GAGAC
Related LinksCBR08C1, CBR08C150GAGAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR08C150GAGAC Details Description
Related parts for CBR08C150GAGAC
IC VOLT DETECTOR 1.8V SNT-4A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO220AA datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 8" datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMCJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf