KEMET CBR08C390FAGAC
CBR08C390FAGAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR08C390FAGAC
Brief Description
CAP CER 39PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
CBR08C390FAGAC.pdf
Availability of CBR08C390FAGAC
QUANTITY
CBR08C390FAGAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR08C390FAGAC
Internal Part NumberEIS-CBR08C390FAGAC
HIQ-CBR Series
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR08C390FAGAC
Related LinksCBR08C3, CBR08C390FAGAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR08C390FAGAC Details Description
Related parts for CBR08C390FAGAC
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
BATT ZINC 1.4V BUTTON 7.9MM 4PK datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GN/BLANK DIFF datasheet.pdf
RES SMD 21.8KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKT datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf