Signal Transformer DPC-20-220
DPC-20-220 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-20-220
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-20-220.pdf
Availability of DPC-20-220
QUANTITY
DPC-20-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-20-220
Internal Part NumberEIS-DPC-20-220
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package100
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 440mA, Series 220mA
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.30mm L x 31.80mm W
Height - Seated (Max)34.92mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-20-220
Related LinksDPC-2, DPC-20-220 Datasheet, Signal Transformer Distributor
DPC-20-220 Details Description
Related parts for DPC-20-220
IC INVERTER HEX ADV HS 14-SOEIAJ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 200W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 5.2"LX7.87"W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
SUPER SEAL 34POS CAP ASSY H AU datasheet.pdf