KEMET CBR08C560FAGAC
CBR08C560FAGAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR08C560FAGAC
Brief Description
CAP CER 56PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
CBR08C560FAGAC.pdf
Availability of CBR08C560FAGAC
QUANTITY
CBR08C560FAGAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR08C560FAGAC
Internal Part NumberEIS-CBR08C560FAGAC
HIQ-CBR Series
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR08C560FAGAC
Related LinksCBR08C5, CBR08C560FAGAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR08C560FAGAC Details Description
Related parts for CBR08C560FAGAC
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 5MM PNP NO datasheet.pdf
RES 451K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
ULTRAFIT RA HDR ASSY TIN PLATED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf