Central Semiconductor Corp CBR1-D020
CBR1-D020 picture photo
Mfg. Part Number
CBR1-D020
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE 1A 200V 4DIP
Datasheet Download
CBR1-D020.pdf
Availability of CBR1-D020
QUANTITY
CBR1-D020 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR1-D020
Internal Part NumberEIS-CBR1-D020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTube
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)200V
Current - DC Forward (If) (Max)1A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-DIP
Supplier Device Package4-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR1-D020
Related LinksCBR1, CBR1-D020 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CBR1-D020 Details Description
Related parts for CBR1-D020
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 90V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A PQFN56 datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 GL/W SN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 100POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf