Toshiba Semiconductor & Storage CBS05F30(TPL3)
CBS05F30(TPL3) picture photo
Mfg. Part Number
CBS05F30(TPL3)
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA CST2B
Datasheet Download
CBS05F30(TPL3).pdf
Availability of CBS05F30(TPL3)
QUANTITY
CBS05F30(TPL3) Order Process
Ship out your order
Specifications of CBS05F30(TPL3)
Internal Part NumberEIS-CBS05F30(TPL3)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F118pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device PackageCST2B
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBS05F30(TPL3)
Related LinksCBS05F3, CBS05F30(TPL3) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
CBS05F30(TPL3) Details Description
Related parts for CBS05F30(TPL3)
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS DUAL .100 SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 125A DO205 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SMPS UVLO 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
0.6MM MINIDIMM 244CKT datasheet.pdf