Luminus Devices Inc. CBT-120-R-C11-HK100
CBT-120-R-C11-HK100 picture photo
Mfg. Part Number
CBT-120-R-C11-HK100
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE RED
Datasheet Download
CBT-120-R-C11-HK100.pdf
Availability of CBT-120-R-C11-HK100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CBT-120-R-C11-HK100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBT-120-R-C11-HK100
Internal Part NumberEIS-CBT-120-R-C11-HK100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Part Status ChangeCBT-120-R Transition 17/Sep/2015
SeriesCBT-120
Packaging-
TypeLED Module
ColorRed
CCT (K)-
Wavelength623nm (611nm ~ 635nm)
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test18A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.3V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max36A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension42.00mm L x 28.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)2.60mm W x 4.63mm L
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBT-120-R-C11-HK100
Related LinksCBT-120-R, CBT-120-R-C11-HK100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CBT-120-R-C11-HK100 Details Description
Related parts for CBT-120-R-C11-HK100
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 4A SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 2.5MM datasheet.pdf