Yageo CC0402DRNPO9BN9R1
CC0402DRNPO9BN9R1 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402DRNPO9BN9R1
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NPO 0402
Datasheet Download
CC0402DRNPO9BN9R1.pdf
Availability of CC0402DRNPO9BN9R1
QUANTITY
CC0402DRNPO9BN9R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402DRNPO9BN9R1
Internal Part NumberEIS-CC0402DRNPO9BN9R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402DRNPO9BN9R1
Related LinksCC0402DR, CC0402DRNPO9BN9R1 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402DRNPO9BN9R1 Details Description
Related parts for CC0402DRNPO9BN9R1
RES SMD 93.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8K OTP 44-PLCC datasheet.pdf
RECT BRIDG 2PH 127A 1800V PWS-E1 datasheet.pdf
RES .39 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
BIT HEX 3MM 1.14" 2/PK datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf