Yageo CC0402GRNPO9BN680
CC0402GRNPO9BN680 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402GRNPO9BN680
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 50V NPO 0402
Datasheet Download
CC0402GRNPO9BN680.pdf
Availability of CC0402GRNPO9BN680
QUANTITY
CC0402GRNPO9BN680 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402GRNPO9BN680
Internal Part NumberEIS-CC0402GRNPO9BN680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402GRNPO9BN680
Related LinksCC0402GR, CC0402GRNPO9BN680 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402GRNPO9BN680 Details Description
Related parts for CC0402GRNPO9BN680
CABLE FLAT FLEX 18 COND .100" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS .100 T/H datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf