Yageo CC0402KRX5R5BB105
CC0402KRX5R5BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX5R5BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX5R5BB105.pdf
Availability of CC0402KRX5R5BB105
QUANTITY
CC0402KRX5R5BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX5R5BB105
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX5R5BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductYageo - High Capacitance MLCC
Commodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX5R5BB105
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX5R5BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX5R5BB105 Details Description
Related parts for CC0402KRX5R5BB105
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
ASSEMBLY 6 POSITION 6 CONTACT datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP40S/AE40G/HDP40S datasheet.pdf
SHORT PARTITION 456-SP datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
PRES SWITCH W/GAUGE NPN OPEN COL datasheet.pdf
IC LVDS DRIVER DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 750PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.2A 140 MOHM TH datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 32V 9A datasheet.pdf