Yageo CC0402KRX5R9BB102
CC0402KRX5R9BB102 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX5R9BB102
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X5R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX5R9BB102.pdf
Availability of CC0402KRX5R9BB102
QUANTITY
CC0402KRX5R9BB102 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX5R9BB102
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX5R9BB102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX5R9BB102
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX5R9BB102 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX5R9BB102 Details Description
Related parts for CC0402KRX5R9BB102
RES SMD 680K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.25A 190 MOHM datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
BCZ 3.81/10/180FZE SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP 30V PREC OVP EMI 14SOIC datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf