Yageo CC0402KRX7R7BB102
CC0402KRX7R7BB102 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R7BB102
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R7BB102.pdf
Availability of CC0402KRX7R7BB102
QUANTITY
CC0402KRX7R7BB102 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R7BB102
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R7BB102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R7BB102
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R7BB102 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R7BB102 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R7BB102
WIRE DUCT SLOTTED 2"X4" 4PC/6.5' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PIN COMPLETE datasheet.pdf
508 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.1A VMT6 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND BLACK datasheet.pdf