Yageo CC0402KRX7R7BB333
CC0402KRX7R7BB333 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R7BB333
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R7BB333.pdf
Availability of CC0402KRX7R7BB333
QUANTITY
CC0402KRX7R7BB333 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R7BB333
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R7BB333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R7BB333
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R7BB333 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R7BB333 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R7BB333
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 3.3V D2PAK datasheet.pdf
QKE BP PRELOAD ASSY datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .187 YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf