Cornell Dubilier Electronics CGS132T500V5C
CGS132T500V5C picture photo
Mfg. Part Number
CGS132T500V5C
Brief Description
CAP ALUM 1300UF 500V SCREW
Datasheet Download
CGS132T500V5C.pdf
Availability of CGS132T500V5C
QUANTITY
CGS132T500V5C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS132T500V5C
Internal Part NumberEIS-CGS132T500V5C
PackagingBulk
Capacitance1300µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)81 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS132T500V5C
Related LinksCGS132, CGS132T500V5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS132T500V5C Details Description
Related parts for CGS132T500V5C
FILTER LINE RFI FAST TERM 1A datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 44PLCC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 35 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
CONN CPC RCPT 19POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 6S ULF datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf