Yageo CC0603KRX5R6BB225
CC0603KRX5R6BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX5R6BB225
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX5R6BB225.pdf
Availability of CC0603KRX5R6BB225
QUANTITY
CC0603KRX5R6BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX5R6BB225
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX5R6BB225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductYageo - High Capacitance MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX5R6BB225
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX5R6BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX5R6BB225 Details Description
Related parts for CC0603KRX5R6BB225
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLACK datasheet.pdf
RES 258 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024K FLASH 176-LQF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf