Yageo CC0603KRX7R8BB105
CC0603KRX7R8BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX7R8BB105
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX7R8BB105.pdf
Availability of CC0603KRX7R8BB105
QUANTITY
CC0603KRX7R8BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX7R8BB105
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX7R8BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX7R8BB105
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX7R8BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX7R8BB105 Details Description
Related parts for CC0603KRX7R8BB105
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO POS/NEG ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf