Yageo CC0603KRX7R9BB471
CC0603KRX7R9BB471 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX7R9BB471
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX7R9BB471.pdf
Availability of CC0603KRX7R9BB471
QUANTITY
CC0603KRX7R9BB471 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX7R9BB471
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX7R9BB471
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX7R9BB471
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX7R9BB471 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX7R9BB471 Details Description
Related parts for CC0603KRX7R9BB471
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm Series 120 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK BLADE CRIMP.25...1.5MM2 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf