Yageo CC0603MRX5R6BB105
CC0603MRX5R6BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603MRX5R6BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
CC0603MRX5R6BB105.pdf
Availability of CC0603MRX5R6BB105
QUANTITY
CC0603MRX5R6BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603MRX5R6BB105
Internal Part NumberEIS-CC0603MRX5R6BB105
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603MRX5R6BB105
Related LinksCC0603MR, CC0603MRX5R6BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603MRX5R6BB105 Details Description
Related parts for CC0603MRX5R6BB105
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1012 datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 180 DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917 datasheet.pdf